Czy Amerykanie będą bezpieczni gdy zostanie zdelegalizowany powszechny dostęp do bronii?

David Kopel i Jarret Wollstein

1993

"Przemoc wymknęła się spod kontroli. Główną przyczyną tego jest broń. Więc cała powinna być zakazana - im szybciej, tym lepiej." Wielu Amerykanów zdaje się w to wierzyć. W rezultacie, rośnie ogólnonarodowy ruch w celu zakazania każdej broni. W Kongresie szykuje się teraz Prawo do konfiskaty wszelkiej ręcznej broni palnej, rejestracji każdej broni palnej, i opodatkowania amunicji na 500 %. Inni chcą pójść jeszcze dalej. W przeciągu kilku lat kupowanie dowolnej broni może być nielegalne.

Jeśli już posiadasz broń, możesz być zmuszony do oddania jej rządowi - pod karą grzywny i więzienia.

28 lutego 1994 roku, Sekretarz Skarbu Lloyd Bentsen ogłosił reklasyfikację kilku rodzajów 12strzałowych rewolwerów. Biuro ds Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej (BATF) ogłosiło, że będzie śledzić posiadaczy, i zmuszać ich do składania odcisków palców i rejestrowania się w BATF w przeciągu 30 dni, albo stawiać przed ryzykiem zapłacenia grzywny 250 tysięcy dolarów i 10 latami więzienia.

W niektórych miastach, jak np. Chicago, policja rozpoczęła już, bez nakazów, przeszukiwanie osiedli mieszkaniowych dom po domu w poszukiwaniu broni.

Czy zakaz broni uczyni ciebie i Twoją rodzinę bezpieczniejszą ? Nie zapewniają o tym dowody zbierane z miast w USA, w których broń już została faktycznie zakazana.

Zakazywanie posiadania broni nie zabierze jej z rąk agresywnych przestępców.

Jeśli zakazy posiadania broni działałyby, Washington DC oraz Nowy Jork byłyby najbezpieczniejszymi miastami w kraju. Od 1976 roku w Waszyngtonie zakazane było posiadanie jakiejkolwiek broni (ręcznej) lub trzymanie broni jakiegokolwiek typu w swoim domu. Jednak, Washington DC jest "stolicą morderstw w Stanach Zjednoczonych"
New York City has had severe gun control laws since 1911, yet it also plasuje się pośród najniebezpieczniejszych miast w kraju. W obu miastach, agresywni przestępcy mogą łatwo nabyć najbardziej nawet niebezpieczną broń na ulicach w ciągu kilku miut.

Ogólnokrajowy zakaz broni nic tu nie poradzi. Przy szacowanych więcej niż 220 milionach sztuk broni w USA, nie dającym się kontrolować 12 tys. milowych granicach i wybrzeżach, i największej na świecie ilości narzędzi do mechaniki precyzyjnej, przestępcy zawsze będą mogli kupić, ukraść lub skonstruować broń i amunicję.

Kompetentny garażowy mechanik może skonstruować strzelbę lub pistolet. Nawet afgańscy chłopi, używając narzędzi napewno różnych od tych z katalogu Searsa, budowali broń maszynową mogącą strzelać pociskami radzieckiego AK-47.

Nielegalna domowa produkcja broni już jest faktem; studium BATF wykazało, iż jedna piąta sztuk broni skonfiskowanych przez policję w Washington DC było domoróbkami.

Policja Cię nie ochroni - ale możesz ochronić się sam.


Jeśli przestępca atakuje cię na ulicy lub w domu, nie możesz pozwolić sobie na czekanie 30, 20 ani nawet 10 minut na przybycie policji - biorąc pod uwagę, że w ogóle będziesz mieć szansę wezwania policji i uzyskania odpowiedzi. Dziesięć minut to więcej niż potrzeba dla rabunku, gwałtu, morderstwa czy okaleczenia na całe życie.
Delegalizacja broni najpierw rozbroi spokojnych obywateli. To daje zielone światło agresywnym przestępcom do napadania kogokolwiek - tych co posiadają broń i tych co jej nie posiadają.

W Los Angeles, podczas "Rodney King Riots," w 1992 roku, policja opuściła całe sąsiedztwa. Przekazy telewizyjne na żywo pokazywały bandytów palących domy i firmy oraz wyciągających niewinnych ludzi z samochodów oraz bijących i zabijających ich. Policja nie uczyniła nic, aby ich bronić. Jedyną rzeczą, która uratowała całe gminy przed wypaleniem do ziemi był opór mieszkańców gmin, barykadujących ulice i używających broni w obronie swoich domów i rodzin.

In fact, Sąd Najwyższy uchwalił, iż ty, jako jednostka, nie masz prawa do ochrony przez policję. Ich jedynym obowiązkiem jest bronić "społeczność " -- cokolwiek by to znaczyło. Więc jeśli chcesz chronić siebie i swoją rodzinę, musisz polegać na sobie. I samoobrona rzeczywiściedziała, na przykład:

" Gdy porywacz, uzbrojony w strzelbę, wszedł do kuchni z jej córką, Holt wśliznęła się do sypialni i wzięła swój pistolet 22-kę. Holt oddała pojedynczy strzał, trafiając napastnika w głowę, co zakończyło napaść." [za: Salt Lake City Tribune.]

"Thomas Terry z Anniston w Alabamie posilał się w lokalnej restauracji pewnego późnego wieczoru, gdy kilku uzbrojonych mężczyzn weszło i ogłosiło napad. Podczas, gdy zbóje próbowali stłoczyć wszystkich w chłodni, Terry próbował uciekać przez zamknięte na klucz drzwi, lecz zdradziło to jego obecność bandytom. Gdy jeden z nich zbliżał się do stołu, za którym się chował, Terry wyciągnął swoją 45-tkę, zabijając tego faceta w strzelaninie, i raniąc jego kompana. Trzeci przestępca uciekł." (The Star, Anniston. Ala.)

Każdego dnia, tysiące spokojnych Amerykanów skutecznie używa broni w celu obrony własnej. Ostatnie studium, przeprowadzone przez kryminologa Gary'ego Kleck'a z Florida State Univeristy wykazało, iż Amerykanie używają broni w obronie własnej 2.5 miliona razy w roku.

Broń w Twoim Domu?


Szeroko cytowane studium zamieszczone w 'New England Journal of Medicine' stwierdził, że prawdobodobieństwo że posiadacz broni zostanie zamordowany jest 2.7 raza większe niż w przypadku osoby nie posiadającej broni. Ale czy znaczy to, że posiadanie broni zwiększa ryzyko bycia zamordowanym ? Lub, czy znaczy to, że ludzie którzy mogą łatwiej paść ofiarą morderstwa - jak ci, którzy mieszkają w złych dzielnicach - będą prawdopodobniej mieli broń?
The evidence is overwhelming that mieszkanie w niebezpiecznym środowisku jest kluczową przyczyną, dla której ludzie kupują broń.

In fact, broń palna jest najskuteczniejszym sposobem ochrony swojego domu przed przestępcami. Zgodnie z ekspertem w sprawach broni palnej, J. Neil'em Schulman'em, co 13 sekund Amerykanin lub Amerykanka posiadający broń używają jej w samoobronie.

1145 razy dziennie broń jest używana przeciw rozbójnikom. 416 razy dziennie kobiety używają broni przeciw gwałcicielom. Łącznie, 216 razy bardziej prawdopodobne jest, iż broń zostanie użyta w samoobronie, niż w celu uśmiercenia niewinnej osoby. A nawet, jeśli nie masz broni, to utrzymanie prawa twoich sąsiadów do jej posiadania jest jednym z najlepszych sposobów na odpychanie kryminalistów od twojego sąsiedztwa.

Ale co z wypadkami z udziałem broni ? Zgodnie z [nationally-syndicated columnist] Samuel 'em Francis'em, ryzyko śmierci z powodu przypadkowego wypalenia broni wynosi 1 do 200 tysięcy. 29 razy bardziej prawdopodobne jest, że zginiesz w wypadku samochodowym.

Tak długo, jak jesteś spokojny, uczysz się jak używać broni w sposób bezpieczny, i czynisz rozsądne kroki w celu uchronienia jej przed dziećmi i przestępcami, broń w domu czyni cię bezpieczniejszym i może uratować ci życie, jeśli zostaniesz napadnięty.

Zakaz Broni Nie Zadziałałby w Ameryce

Jeśli kilka Zachodnich krajów demokratycznych, takie jak Wielka Brytania, skutecznie rozbroiło swoich obywateli, nie byłoby to możliwe w USA. Nasze tradycje niepodległości i osobistej samoobrony po prostu nie współgrają z pokojowym rozbrojeniem amerykańskich posiadaczy broni, szacowanych na 80 milionów. Jak skomentował to jeden z Kongresmenów: "W Niemczech, jeśli parlament przegłosowałby ograniczenie prędkości do 45 mph, ludzie przestrzegaliby tego - a tych polityków nie wybraliby w następnych wyborach. W USA, nikt nie przyłożyłby uwagi do tego. Budząc się każdego ranka, Amerykanie myśleliby 'Jaki może być tu kruczek ? Jak mogę obejść te przepisy?'"
Poza tym, rozbrajanie prawych obywateli po prostu zdałoby nas na łaskę dobrze uzbrojonych przestępców. Mając wybór pomiędzy przestrzeganiem prawa a byciem zmuszonym do obrony domów, rodzin i życia, miliony Amerykanów łatwo łamałyby prawo. Wielu już to robi.

Tylko 1 % mieszkańców Denver i Boston dobrowolnie poddało się prawom wymagającym zarejestrowania posiadanej broni półautomatycznej. W Mieście Nowy Jork liczba niezarejestrowanych sztuk broni jest szacowana na 700 tysięcy do 3 milionów. W Kalifornii, mniej niż 2 % z 2 milionów posiadaczy strzelb półautomatycznych zarejstrowało broń zgodnie z prawem stanowym - mimo tego, iż niezarejestrowanie jest traktowane jak zbrodnia!

Nawet wyegzekwowanie zakazu nie mogłoby być możliwe. Komisarz ds więziennictwa Stanu Nowy Jork udowodnił, iż gdyby 1 % nielegalnych posiadaczy broni z Miasta Nowy Jork było schwytane, osądzone i wysłane do więzienia na rok, system więzień stanowych zapadłby się.

Prohibicja Broni Może Zniszczyć Amerykę

Ameryka urodziła się społeczeństwem uzbrojonym. Broń jest integralną częścią naszej tradycji i pozostanie podstawą zachowania naszego bezpieczeństwa i wolności.
Dziś, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy broni do obrony przed szalejącymi przestępcami i powstrzymywania potencjalnych tyranów. Samo tylko posiadanie broni w wielu amerykańskich gospodarstwach domowych wystarczy do powstrzymania potencjalnych agresorów.

Prohibicja broni nie zabierze jej z rąk przestępców ani nie uczyni nas bezpieczniejszymi, lecz próba zakazania broni mogłaby zniszczyć nasz naród. Obraz paramilitarnych drużyn SWAT najeżdżających nasze domy aby skonfiskować naszą broń jest obrazą wszystkiego, co reprezentuje Ameryka. Jednak, dokładnie tam prowadzi nas prohibicja broni.

Niezależnie od kar za nieposłuszeństwo, miliony Amerykanów nie oddałyby broni po dobroci. Wielu, normalnie uczciwych i prawych, obywateli zacznie kłamać, kombinować, a nawet - zabijać w obronie swoich praw. Są przypuszczalnie miliony, które dzielą sentymenty profesora z George Mason University i [nationally syndicated columnist] Walter'a Williams 'a, który ostatnio napisał: "Będziesz wiedział że Williams nie ma broni, gdy będzie martwy."

Gorzką ironią prohibicji broni jest to, iż prawa, w intencji mające czynić Amerykę bezpieczniejszą, mogą wyzwolić najkrwawszą przemoc w naszej historii. Prohibicja broni nie jest dobra ani dla ciebie, ani twojej rodziny, ani Ameryki.


DAVID KOPEL is Research Director of the Independence Institute 14142 Denver West Parkway, Ste 185, Golden, CO 80401 Tel: (303) 279-6536

JARRET WOLLSTEIN jest członkiem Board of Directors z ISIL.

 

Poleć tę stronę:

| More

Kopel RSS feedKliknij ikonę, aby uzyskać aktualizacje RSS / XML tej strony internetowej, i blogi Dave'a.

Śledź na Twitterze Dave'a.

Wyszukiwanie strony Kopel:

Informacjezawarte na tej stronie nie zawsze przedstawiają poglądy Independence Institute ani nie są też próbą wpływu na wybory lub inicjatywy ustawodawcze. Proszę przysyłać komentarze do Independence Institute pod adres: 727 E. 16th Ave. Denver, CO, 80203 USA. Telefon 001 303-279-6536. Email webmngr @ i2i.org.

Copyright © 2014