Przedmiot Wiary

Autor: David Kopel, 23 lipca 2004

Współautorzy: Carlo Stagnaro i Alberto Mingardi

Dlaczego dzieci w Afryce umierają na AIDS? Jezuita Angelo DAgostino twierdzi, że z powodu działania karteli farmaceutycznych. Złowieszcze oskarżenia Ojca DAgostino są dobrym przkładem ignoranckiego i antywolnosciowego myslenia, które doprowadziło do ogromu cierpień w Afryce. 

Ojciec DAgostino jest założycielem i dyrektorem medycznym Nyumbani, Instytutu Dzieci Wyzwolonych przez Boga w Nairobi w Kenii. Nikt nie podważa dobrej woli Ojca DAgostino jednak jego osąd jest straszny. Według DAgostino, powód dla którego AIDS zabija ludzi w Afryce to działanie karteli farmaceutycznych, które odmawiają produkowania tanich lekarstw mimo ogłoszenia, że ich profity w 2002 roku wynosiły 517 bilionów dolarów. Ten dylemat moralny pokazuje brak etyki ze strony kapitalistycznych firm, które bardzo łatwo mogłyby uratować życie 25 milionów Afrykanów, którzy są zarazeni wirusem HIV lub narażeni w jakis inny sposób. Jak my, Chrzescijanie wyjasnimy ciszę z naszej strony za jakies 50 lat?

Tak naprawdę, wartosć całego rynku farmaceutycznego w 2002 roku (wszystkie lekarstwa: generyczne i przetworzone) wynosiła ok. 451 bilionów dolarów (Źródło: Medical and Healthcare Marketplace Guide; IMS; Bain Analysis).

Oczywicie jest niemożliwe by firmy farmaceutyczne miały wieksze zyski niż wynosi ich sprzedaż brutto. Firmy farmaceutyczne są więc albo Harry Potterem na rynku i używają czarodziejskiej różdżki by z niczego stworzyć zyski albo informacje Ojca DAgostino są nieprawdziwe. Informacja dotycząca 517 bilionów dolarów jest rozpowszechniana przez Szwedzką Partię Socialistyczną jednak w żaden sposób nie odnosi się do rzeczywistosci.

Zamiast pozwalać by traktowano go jako zabawkę w rekach ludzi, którzy chcą wykorzystać kryzys związany z AIDS jako okazję do rozpowszechniania kłamstw o kapitaliźmie, Ojciec DAgostino powinien był sprawdzić fakty zanim potępił on firmy farmaceutyczne.  

Prawda jest taka, że firmy farmaceutyczne oferują Afryce lekarstwa na HIV za darmo albo z bardzo dużymi zniżkami.

W Kenii na przykład, lekarstwo o nazwie Nevirapine(które ma na celu zapobiegać przekazaniu dziecku wirusa HIV przez matkę) jest oferowane za darmo przez Boehringer Ingelheim. Pfizer jest donatorem lekartwa Diflucan, które leczy choroby powiązane z HIV. Firma Merck oferuje dwa lekarstwa na HIV za cenę nie przynoszącą firmie żadnych zysków. Cena jednego z nich (Stocrin) jest o 30% niższa niż cena najlepszego konkurencyjnego odpowiednika tego lekarstwa. Cena ta jest tak niska, że antyglobalistyczna organizacja Lekarze Bez Granic i sierociniec należący do Ojca DAgostino zdecydowali się kupować to lekarstwo od firmy Merck.

Szesć głównych firm farmaceutycznych pracuje razem nad projektem Accelerating Access Initiative, który jest wspólnym dziełem firm farmaceutycznych i pięciu organizacji działających przy ONZ. Do grudnia 2003 roku, inicjatywa ta zapewniła pomoc medyczną dla ponad 150,000 osób w Afryce.

W swoich łącznych donacjach firmy farmaceutyczne dają więcej na rzecz AIDS niż wiele europejskich rządów/członków OECD daje co roku by pomóc Afryce.

Strasznie nieodpowiedzialne ze strony Ojca DAgostino jest winić za ogrom smierci w Afryce firmy, które ratują mnóstwo żyć ludzkich każdego dnia i rozdają swoje produkty na tak szeroką skalę -- nie wspominając już, że dzięki tym firmom wynaleziono lekarstwa na HIV.

Jesli firmy farmaceutyczne są tak niebezpieczne, dlaczego tyle ludzi w Afryce i w innch biednych rejonach swiata nadal nie stać na lekarstwa? Jeden powód to skąpstwo rządów krajów Trzeciego Świata. Republika Południowej Afryki na przykład narzuca 14-procentowy podatek na wszytskie lekarstwa, również lekarstwa przeciw AIDS; Etiopia narzuca 30-procentowy podatek na lekarstwa pochodzące z importu (chociaż ostatnio wyłączono z tych opłat leki na HIV); Gana, Senegal i Tanzania narzucają 10 procent opłaty celnej na lekarstwa z importu. Kleptokracja jest typową formą rządów w Afryce - tylko nieznaczna suma sposród wszystkich pieniędzy gromadzonych przez rząd z tych podatków jest przeznaczana na pomoc cierpiącym.

Jak wyjasnia Richard Tren, dyrektor Africa Fighting Malaria, mieszkańcy Afryki są chorzy, nie otrzymują pomocy medycznej i nie mają zapewnionej wystarczającej ilosci pożywienia ponieważ większosć rządów Afrykańskich od zawsze pozwalało na istnienie biedy wsród ludzi, doprowadzało handel do frustracji i było w konflikcie z wolnym rynkiem. Poprzez zwiększenie wolnosci rynkowej i umożliwienie rozwoju prywatnego sektora, Afryka będzie w stanie zgromadzić zasoby, które mogą stworzyć infrastrukturę zdrowotną.

Innymi słowy, główny powód, dla którego wielu Afrykanów nie stać na lekarstwa nie wynika z faktu, że nie pracują oni ciężko albo że ich kraje nie posiadają zasobów naturalnych. Głównym powodem ubóstwa w Afryce są raczej złodziejskie rządy w poszczególnych krajach kontynentu.

Ojciec DAgostino, jak i reszta antyglobalistycznie nastawionych osób, jest tak zafiksowany na nienawisci dla kapitalizmu, że odmawia przyjęcia do wiadomosci oczywistej filantropii ze stron firm farmaceutycznych. Zamiast poniżać firmy, które stwarzają i rozdają leki ratujące życie, Ojciec DAgostino powinien wzywać do reformy podatkowej w krajach Trzeciego Świata. Dlaczego notorycznie zkorumpowane kleptokracje Trzeciego Świata mają narzucać wysokie podatki od lekarstw, które są potrzebne ich obywatelom by przeżyć? Jesli istnieje problem ze skąpstwem, to malwersantami są zkorumpowani ministrowie finansów a nie firmy farmaceutyczne.

Kosciół Katolicki, ktoremu najprawdobodobniej najbardziej ze wszystkich organizacji na swiecie zależy na losie ubogich, powinien walczyć z podatkami od importu lekarstw, ponieważ podatki te są głównym wrogiem tych najbardziej zdesperowanych ludzi.  

 

Dave Kopel jest Dyrektorem Badawczym w Independence Institute. Alberto Mingardi jest Dyrektorem instututu spraw publicznych Istituto Bruno Leoni w Mediolanie i współpracownikiem Centre for the New Europe w Brukseli. Carlo Stagnaro jest również Dyrektorem Istituto Bruno Leoni i współpracownikiem International Council for Capital Formation.

 


Poleć tę stronę:

| More

Kopel RSS feedKliknij ikonę, aby uzyskać aktualizacje RSS / XML tej strony internetowej, i blogi Dave'a.

Śledź na Twitterze Dave'a.

Wyszukiwanie strony Kopel:

Informacjezawarte na tej stronie nie zawsze przedstawiają poglądy Independence Institute ani nie są też próbą wpływu na wybory lub inicjatywy ustawodawcze. Proszę przysyłać komentarze do Independence Institute pod adres: 727 E. 16th Ave. Denver, CO, 80203 USA. Telefon 001 303-279-6536. Email webmngr @ i2i.org.

Copyright © 2014