Pięćdziesiąt Dziewięć Oszustw w Filmie Farenheit 9/11

David Kopel, Independence Institute. In English, with more details.

Jesli wszystko co wiesz opiera się na tym, co oferuje Ci główny nurt mediów, żyjesz w swiecie iluzji. Nie możesz wyzwolić swojego umysłu jesli jeden zestaw manipulatywnych iluzji zastąpisz innym. Farenheit 9/11 jest przekręconą, nieszczerą, paranoidalną i pałającą nienawiscią fantazją. Poznaj fakty i zdecyduj sam.

Poniższa lista jest streszczeniem o wiele dłuższego raportu, który jest dostępny za darmo pod adresem internetowym: www.davekopel.org. Raport ten porusza rownież inne kwestie związane z filmem.

Jest wiele słusznych powodów dla których Amerykanie zdecydowali się głosować przeciwko lub za reelekcją George’a Busha. Jest również dużo słusznych powodów dla których patriotyczni Amerykanie przeciwstawiają się lub popierają wojnę w Iraku. Jedną wspólną rzeczą jaką mają te wszystkie słuszne powody to to, że są one oparte na faktach. W demokratycznych warunkach powinnismy starać się przekonywać współobywateli do naszych racji opierając się na faktach i na logicznym rozumowaniu. Manipulowanie ludźmi poprzez oszustwa i propagandę jest atakiem na demokrację jako taką.

1. Pochód “zwycięstwa” Ala Gore’a nie swiętuje jego wygranej na Florydzie. Pochód ten odbył się zanim urny do głosowania w wyborach prezydenckich zostały otwarte.

2. Jak wiele innych stacji telewizyjnych, stacja FOX pomyliła się twierdząc, że Gore wygrał na Florydzie. Pierwsza stacja, która odwołała tę informację to CBS, nie FOX.

3. Szesciomiesięczne badanie przeprowadzone przez zrzeszenie największych amerykańskich gazet pokazało, że Bush wygrałby przy ponownym liczeniu głosów na Florydzie pod każdym z warunków jakich Gore domagał się w swoich pozwach sądowych.

4. Dochodzenie przeprowadzone przez Palm Beach Post i inne gazety wykazało, że wyscig wyborczy nie był powodem błędnego zdyskwalifikowania niektórych wyborców ponieważ byli oni niesłusznie posądzeni o posiadanie wyroków sądowych.

5. Prezydentura Busha przed 11 wrzesnia nie była zagrożona. Żaden komentator nie powiedział, że Bush jest kiepskim prezydentem. Kongres przyjął prezydencką Ustawę nr 1 (zmniejszenie podatków) i zmierzał do przyjęcia Ustawy nr 2 (o edukacji). Scena na końcu filmu, w której Bush mówi do bogatych Amerykanów "Jestescie moją bazą" miała miejsce w październiku 2000 roku podczas balu charytatywnego. Obaj, Gore i Bush przemawiali na tym balu i zgodnie ze zwyczajem takich bali żartowali sobie z siebie samych.

6. "Podczas pierwszych osmiu miesięcy prezydentury przed 11 wrzesnia George W. Bush był na wakacjach przez 42 procent tego czasu według gazety Washington Post". Jak donosi Washington Post  liczba ta zawiera również weekendy i czas spędzony w "wakacyjnych lokalizacjach" takich jak Camp David, gdzie Bush de facto pracował - jak wtedy, kiedy spotkał się z Tony Blair'em.

7. W scenie na polu golfowym (mniej więcej w połowie filmu) Bush własnie usłyszał o ataku terrorystycznym na Izrael. Bush zwołał konferencję prasową aby przedstawić szybkie stanowisko potepiające terroryzm skierowany przeciw Izraelowi. Bush nie mówił wtedy o atakach na Stany Zjednoczone.

8. Nie ma żadnych dowodów na to, że Bush nie przeczytał prezydenckiego raportu o Al-Kaidzie z dnia 6 sierpnia 2001.

9. Bush nigdy nie twierdził, że "niejasnosć" tytułu raportu była powodem dla którego nie przeczytał on tego raportu.

10. Raport nie głosił, "że Osama bin Laden planował atak na Amerykę poprzez porwanie samolotów." Raport głosił, że FBI "nie była w stanie potwierdzić" takiego zagrożenia.

11. Saudyjczycy opuscili Stany Zjednoczone dopiero po tym jak przestrzeń powietrzna została na nowo otwarta dla podróżujących.

12. Według Richarda Clarke'a i Komisji badającej wydarzenia z 11 wrzesnia, Clarke osobiscie zatwierdził wyjazd Saudyjczyków i decyzja ta nie została przesunięta na wyższe szczeble dowodzenia.

13. Moore okłamał reportera telewizyjnego twierdząc, że Farenheit 9/11 wyjawia widowni decyzję Clarke'a. Clarke nazwał materiał o wyjeździe Saudyjczyków błędem Moore'a.

14. Przeciwnie do tego, co Farenheit 9/11 przedstawia, Komisja badająca wydarzenia z 11 wrzesnia odkryła, że Saudyjczycy zostali poproszeni o odpowiedzenie na wiele szczegółowych pytań zanim pozwolono im wyjechać.

15. James Bath nie zainwestował pieniędzy należących do rodziny Osamy bin Ladena w firmę energetyczną Arbusto należącą do Busha. Bath zainwestował swoje własne pieniądze.

16. Imię Batha zostało usunięte z dokumentów Alabama National Guard wydanych przez Biały Dom jak to jest wymagane przez prawo federalne, które zabrania ujawniania osobistych informacji powiązanych ze zdrowiem.

17. Książę Bandar ma o wiele za dużo wpływu na rząd amerykański jak Farenheit 9/11 pokazuje jednak amerykańskie rozpieszczanie saudyjskiej tyrani jest długotrwającą polityczną tradycją a nie wynalazkiem Busha.

18. Firma Harken Energy: Bush sprzedał akcje dopiero po tym jak prawnicy firmy powiedzieli mu, że to jest w porządku.

19. Powód, dla którego niesłusznie oskarżono Busha wnikał z tego, że nie było żadnego dowodu na to, że był on zaangażowany w wewnętrzne transakcje firmy.

20. Firma Carlyle Group nie jest domeną/boiskiem Busha. Wiele jego oponentów to inwestorzy, uwzględniając George'a Sorosa.

21. Administracja Busha doprowadziła do porażki finansowej Carlyle Group poprzez wycofanie się z Crusader. Była to jedna z niewielu rezygnacji dotyczących broni jakich administarcja Busha dokonała.

22. Rodzina bin Ladena wycofała się z Carlyle Group przed wyprzedażą akcji. Z 1.4 biliona dolarów jakie Saudyjczycy zainwestowali w firmy mające powiązania z Bushem, większosć tej sumy została zainwestowana w Carlyle Group zanim Bush związał się z firmą.

23. Craig Unger twierdzi, że Saudyjczycy mają 860 bilionów dolarów zainwestowanych w Stanach Zjednoczonych. Liczba ta pojawia się w jego książce House of Bush, House of Saud, ale żadne z cytowanych przez Ungera źródeł nie potwierdza tak dużej liczby.

24. Moore twierdzi, że Saudyjczycy "posiadają 7% Ameryki". Nawet jesli uwierzyć zmyslonej liczbie Ungera, Saudyjczycy posiadają tylko 7% całkowitych zagranicznych inwestycji w Stanach co stanowi 10 trilionów dolarów. Tylko w przypadku, jesli cała Ameryka byłaby w posiadaniu obcokrajowców, stwierdzenie Moore'a byłoby prawdziwe.

25. Ambasada Saudyjska nie dostaje specjalnej ochrony. To nie jedyna zagraniczna ambasada, która jest strzeżona przez Secret Service. Międzynarodowe porozumienie podpisane przez Stany Zjednoczone wymaga by Stany ochraniały każdą ambasadę, która poprosi o pomoc.

26. Insynuacja Moore'a, że Bush prowadzi politykę zagraniczną według instrukcji Saudyjczyków, może być podważona poprzez fakt inwazji na Afganistan (która obaliła talibański reżim mocno popierany przez Saudyjczyków) i poprzez wojnę w Iraku (której Saudyjczycy się przeciwstawili, po częsci dlatego że iracki olej będzie konkurował z saudyjskim).

27. Jako gubernator Teksasu, Bush nigdy nie spotkał się z przedstawicielami Talibów.

28. Proponowany przez Unocal rurociąg miał poparcie administarcji Clintona ale Unocal porzucił ten pomysł w 1998 roku.

29. Nowy rząd Afgański podpisał protokół w celach budowy rurociągu ale jest to zupełnie inny rurociąg, oddalony setki mil od rurociągu proponowanego przez Unocal.

30. Konstrukcja nowego rurociagu jeszcze się nie rozpoczęła. Pomimo stwierdzenia Moore'a, że "Enron ma czerpać zyski" z rurociągu, firma Enron nigdy nie była zaangażowana w bodowę któregos z tych rurociagów.

31. Administracja Busha nie "powitała" Talibańskich dyplomatów w marcu 2001 roku. W zamian za to, potępiła ich za odmowę wydania Osamy bin Ladena.

32. Pomimo postawy Moore'a w filmie, sprzeciwił się on wojnie w Afganistanie i w grudniu 2002 roku stwierdził, że Osama bin Laden może być niewinny.

33. Twierdząc, że inwazja na Afganistan była zwyczajnym podstępem by ochronić Saudyjczyków, Moore lekceważy konsekwencje liberalizacji Afganistanu: zniszczenie obozów treningowych Al-Kaidy, doprowadzenie do wolnych wyborów, więcej wolnosci dla kobiet i powrót 1.5 miliona uchodźców z Talibanu.

34. Wiele różnych cytatów dotyczących współpracy administracji Busha z Komisją badającą wydarzenia z 11 wrzesnia zostało pogrupowanych w sposób by stworzyć wrażenie niezgodne z prawdą.

35. John Ashcroft nie przegrał w wyborach do Senatu z "martwym człowiekiem". Mel Carnahan zginął w wypadku samolotowym parę tygodni przed wyborami i gubernator Missouri obiecał mianować żonę Carnahana, Jean, jesli wyborcy zagłosowaliby na Mela Carnahana.

36. FBI nie "wiedziała" o podejrzanych członkach Al-Kaidy którzy uczęszczali do szkół nauki pilotażu. Informacja ta nigdy nie wyszła poza lokalne biuro FBI.

37. Ashcroft nie zmniejszył ogólnych srodków finansowych na walkę z terroryzmem. Zaproponował on tylko jednoroczne obcięcie srodków dla jednego, konkretnego programu, który już od dwóch lat nie korzystał ze wszystkich posiadanych pieniędzy.

38. Kongresmen Porter Goss mówi, że ma "numer telefonu 800" i napis na ekranie w Farenheit 9/11 głosi: "On kłamie". Goss ma darmowy numer telefonu, chociaż zaczyna się on na 877.

39. Moore mówi, że Irak Saddama "nigdy nie zamordował Amerykańskiego obywatela". Faktem jednak jest, że Saddam zapłacił zamachowcom bombowym w Izraelu, którzy zabili Amerykanów i ludzi innych narodowosci. Saddam również dał schronienie terroryscie Abu Nidalowi, który zabijał Amerykanów i zkonstruował bomby użyte w ataku na World Trade Center w 1993 roku.

40. Saddam również zarządził próby zamachów na byłego Prezydenta Busha i Amerykańskich dyplomatów na Filipinach.

41. Moore twierdzi, że reżim Saddama "nigdy nie groził, że zaatakuje Stany Zjednoczone". Faktem jednak jest, że w 1997 roku reżim publicznie oswiadczył: "Amerykańskie i Brytyjskie interesy, ambasady i statki w rejonie arabskim powinny być celami operacji wojskowych i ataków komandosów dla arabskich sił politycznych". Podczas pierwszej rocznicy wydarzeń z 11 wrzesnia, reżim Saddama wezwał do terrorystycznych ataków samobójczych na Amerykanach.

42. Moore twierdzi, że nie było żadnego powiązania między Irakiem i Al-Kaidą. Faktem jest, że istnieje sporo dokumentów wskazujących na współpracę, chociaż, jak Komisja badającą wydarzenia z 11 wrzesnia oswiadczyła, nie ma dowodów na to, że Saddam uczestniczył w atakach Al-Kaidy na Amerykę.

43. Farenheit 9/11 pokazuje Condoleezzę Rice mówiącą: "Oh, rzeczywiscie jest powiązanie pomiędzy Irakiem a tym co wydarzyło się 11 wrzesnia". Widownia smieje się. Oto, co Rice naprawdę powiedziała 28 listopada w 2003 roku:

"Oh, rzeczywiscie jest powiązanie pomiędzy Irakiem a tym co wydarzyło się 11 wrzesnia. Nie chodzi o to, że Saddam Hussein sam w sobie i jego reżim byli zaangażowani w ataki z 11 wrzesnia, ale o to, że jesli pomyslimy o tym, co doprowadziło do tych ataków, to stwierdzimy, że wzrost ideologii nienawisci doprowadził ludzi do skierowania samolotów w budynki Nowego Jorku. To jest wielki terrorysta; międzynarodowa siatka terrorystyczna, która jest zdeterminowana by zwalczyć wolnosć. Siatka ta wypaczyła Islam, który ze spokojnej religii stał się religią, która wzywa do przemocy. Wszyscy są powiązani i Irak jest głównym frontem ponieważ jesli zmienimy Irak w spokojne, demokratyczne i prosperujące miejsce w sercu Bliskiego Wschodu, zaczniemy zmieniać cały Bliski Wschód..."

44. Moore przedstawia Irak przed wyzwoleniem jako szczęsliwy naród, gdzie cały czas puszcza się latawce i urządza wesela. Faktem jest, że jedna szósta ludnosci opusciła tyranię Saddama. ONZ i Amnesty International potępiły: "systematyczne, szeroko zakrojone i bardzo niepokojące łamanie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego przez Rząd Iraku, którego rezultatem jest szerząca się represja podtrzymywana przez dyskryminację i szeroko zakrojony terror."

45. Jedyne ofiary wojny w Iraku jakie Moore pokazuje w filmie to cywile choć naprawdę liczba poległych żołnierzy o wiele przerasta liczbę zabitych cywilów.

46. W trakcie pokazywania jak budynki są wysadzane w powietrze, Moore nie wyjawia, że wiele z nich to budynki wojskowe i cywile nigdy nie byli blisko nich dopuszczeni.

47. Rozrywkowy fragment nasmiewający się z małych krajów należących do Koalicji Wyzwolenia Iraku nie wspomina o głównych krajach należących do tej Koalicji jak Wielka Brytania, Australia, Włochy i Japonia.

Może nie oszustwo ale nadużycie: fragment pokazujący pogrzeb Majora Sił Lotniczych Stanów Zjednoczonych Gregory Stone'a na Arlington National Cementery pojawia się bez pozwolenia jego rodziny i  przy ich dużym sprzeciwie. Major Stone, jak i jego rodzina, mocno wierzył w misję w Iraku. Materiał przedstawiający Peter'a Damona, Massachusetts National Guardsman, który przechodzi terapię w Walter Reed Army Medical Center, jest również użyty bez jego zgody.

48. Pomomo stwierdzień Moore'a, amerykańskie media nie popierały i nie popierają bezmyslnie wojny w Iraku. Peter Jennings, na przykład, był bardzo krytyczny. Dowody jakie Moore dostarcza, żeby przedstawić Jenningsa jako popierającego wojnę, to klip pokazujący reportaż Jenningsa z kwietnia 2003 roku o upadku armii Saddama Husseina - co było prawdą.

49. Scena, w której Amerykanscy żołnieże nasmiewają się z mężczyzny przykrytym przescieradłem, nie jest przykładem tortury więźnia wojennego. Żołnieże Ci nasmiewają się z pijanego mężczyzny, który stracił przytomnosć na ulicy.

50. Moore przytacza informację, że Bush zaproponował zamknięcie niektórych szpitali dla weteranów wojennych. Pominięty jest jednak fakt propozycji otwarcia innych.

51. Bush raz sprzeciwił się odnowieniu specjalnego dodatku wynoszącego 75 dolarów na miesiąc dla żołnieży przebywających w "strefach stałego zagrożenia". Moore twierdzi, że Bush zaproponował obcięcie tego żołnierskiego dodatku o jedną trzecią; jednak pensja dla żołnierzy wraz z dodatkami wynosi ponad 27,000 dolarów na rok, nawet dla żołnierzy najniższego stopnia.

52. Stawiając Bushowi fałszywe zarzuty dotyczące obcięcia żołnierskiej pensji, Moore pomija fakt, że Bush doprowadził do 3.7% podwyżki dla żołnieży w 2003 roku.

53. Moore twierdzi, że tylko jeden Kongresmen ma swoje dziecko walczące na wojnie w Iraku. Tak naprawdę, dwaj inni Kongresmeni też mają (Demokratyczny Senator Tim Johnson z Południowej Dakoty i Republikański Kongresmen Duncan Hunter z Kalifornii). Również, syn Johna Ashcrofta służy na statku marynarki wojennej w Zatoce Perskiej.

54. Farenheit 9/11 przebiegle uciął materiał przedstawiający Kongresmena Marka Kennedy'ego aby wyglądało to jak Kennedy odrzuca prosbę Moore'a o pomoc w zgłoszeniu dzieci Kongresmenów do służby wojskowej. Faktem jest, że Kennedy poparł ten pomysł i zaoferował pomoc.

55. Farenheit 9/11 pokazuje Kongresmena Michaela Castle'a omijającego Moore'a. Castle jest jednak bezdzietny.

56. Według Amerykańskiego Urzędu Statystycznego, prawdopodobienstwo, że dzieci pochodzące z rodzin Kongresmenów odbywają służbę w Iraku jest większe niż dla dzieci pochodzących z innych rodzin.

57. Moore nazywa miasteczko Flint w stanie Michigan swoim "rodzinnym miastem". Faktem jest, że Moore wychował się w Davison, na bardziej zamożnych i "bielszych" przedmiesciach.

58. W Farenheit 9/11 Moore udaje, że wspiera amerykańskie wojsko. Tak naprawdę, Moore popiera wroga - koalicje ludzi lojalnych Saddamowi Husseinowi, członków Al-Kaidy i terrorystów kontrolowanych przez Iran lub Syrię, którzy są zjednoczeni w pragnieniu wymordowania Irakijczyków i zniszczeniu jakiejkolwiek możliwosci demokracji w Iraku. Oto, co Moore powiedział 14 kwietnia 2004 roku o siłach, które zabijają Amerykanów i próbują narzucić totalitarne zasady w Iraku: "Irakijczycy, którzy wystąpili przeciwko okupacji nie są "powstańcami" czy "terrorystami" czy "Wrogiem". Oni są REWOLUCJĄ, Minutemenami i ich liczba wzrosnie - i zwyciężą". Czy naprawdę myslisz, że ktos, kto chce by Irakiem rządzili Islamisci lub tyrania Ba'athistów i kto umyslnie zabija niewinnych cywilów w samochodowych zamachach bombowych jest jak Amerykańscy Minutemeni?

59. Jak przytacza magazyn handlowy Screen Daily, osoby spokrewnione ze wspieraną przez Iran i Syrię grupą terorystyczną Hezbollah promują Farenheit 9/11 a bliskowschodni dystrybutor Moore'a, Front Row, akceptuje wsparcie od terrorystów: "Jesli chodzi o marketing związany z filmem, Front Row jest popierany przez organizacje powiązane z Hezbollahem, które mają akceptację Lebanonu by oferować wsparcie dla filmu. I chociaż Managing Director Fronta Rowa Gianluca Chacra mówi, że on i jego firma nie uważają, że Farenheit 9/11 jest antyamerykański ale antybushowski, 'nie możemy wystąpić przeciwko tym organizacjom ponieważ bardzo łatwo mogą one zbojkotować film w Lebanonie i Syrii.'" (Nancy Tartaglione, "Farenheit jako pierwszy aktorsko rozpowszechniony dokument  na Bliskim Wschodzie", ScreenDaily.com, 4 czerwca 2004. Temat ten jest również poruszony w "Farenheit 9/11 dostaje ofertę pomocy od Hezbollahu" Samantha Ellis, The Gueardian (London), 17 czerwca 2004.).

Slate.com (24/06/2004) kontynuuje tę tematykę: "Gianluca Chacra, Managing Director Front Row Entertainment, dystrybutora filmu w Emiratach Arabskich, potwierdza, że Lebanońscy studenci należący do Hezbollahu "zapytali nas czy jest jakas możliwosć aby wesprzec film'. Chacra nie był zaniepokojony, wręcz nawet podekscytowany odnosnie tej oferty. 'Wsparcie takiej organizacji w Lebanonie jest dosć znaczące na rynku i w ogóle nie kontrowersyjne. Mylę, że to dosyć naturalna sprawa.'"

Czy uważasz, że to patriotyczne by akceptować pomoc od organizacji terrorystycznej, która zabiła i porwała setki Amerykanów, która współpracuje z Al-Kaidą i innymi terrorystami i która obecnie pomaga w zabijaniu Amerykańskich żołnieży i Irakijskich cywili? Amerykański patriotyzm może wiązać się z przedstawianiem szczerych argumentów przeciwko konkretnej polityce zbrojnej Ameryki.  Wrogosć/Antypatriotyzm to rozpowszechnianie zawistnych kłamstw przeciwko Amerykańskim żołnierzom i opowiadanie się po stronie tyranów.

Nie jest antypatriotyczne krytykowanie wojny lub konkretnej polityki wojennej. Jednak ilu znasz patriotów, którzy korzystają z pomocy terrorystów, którzy zabijają Amerykanów?

_____________________________________________________________________

Esej ten pochodzi z Indepenence Institute, instytutu spraw publicznych w Colorado w Stanach Zjednoczonych który został założony w oparciu zasady Deklaracji Niepodległosci (www.independenceinstitute.org). Autor, David Kopel, jest wieloletnim Demokratą, który poparł i głosował na Ralpha Nadera w 2000 roku. David Kopel popiera niektóre ale nie wszystkie aspekty obecnej wojny z terrorem.

Dozwolona jest reprodukcja i rozpowszechnianie tego eseju w formie ulotek jesli zostaną spełnione następujące warunki:

1. Szanuj prywatną posiadłosć i opusć każde miejsce jakie własciciel lub menedżer danego obiektu każe Ci opuscić.

2. Zabierz ulotki z miejsca w którym postrzegane są one jako smieci.

3. Odpowiadaj wrogo i antagonistycznie nastawionym osobom w uprzejmy i dojrzały sposób.

Tlumaczenie Joanna Conder

 

 

Poleć tę stronę:

| More

Kopel RSS feedKliknij ikonę, aby uzyskać aktualizacje RSS / XML tej strony internetowej, i blogi Dave'a.

Śledź na Twitterze Dave'a.

Wyszukiwanie strony Kopel:

Informacjezawarte na tej stronie nie zawsze przedstawiają poglądy Independence Institute ani nie są też próbą wpływu na wybory lub inicjatywy ustawodawcze. Proszę przysyłać komentarze do Independence Institute pod adres: 727 E. 16th Ave. Denver, CO, 80203 USA. Telefon 001 303-279-6536. Email webmngr @ i2i.org.

Copyright © 2014